Onderwijsinstelling voor hoger onderwijs | werkgelegenheid in Ede


In dit onderdeel aandacht voor de Edese onderwijsinstelling voor HBO. De Christelijke Hogeschool Ede (CHE) is voortgekomen uit verschillende christelijke onderwijsinstellingen die zich in de tweede helft van de twintigste eeuw in Ede ontwikkelden. De oudste voorloper was de Christelijke Kweekschool op de Veluwe, die in 1954 met 65 studenten begon. De huidige hogeschool ontstond in 1994 door een fusie van de pedagogische academie Felua en de sociale academie De Vijverberg. In 1995 sloot de Evangelische School voor Journalistiek zich aan. Sinds 1997 draagt de instelling officieel de naam Christelijke Hogeschool Ede. Wil je meer weten over de historie van de verschillende individuele onderwijsinstellingen? Kijk dan [ hier ]. Alle recente foto's: (c) Allard Bijlsma.


CHE

Alle recente foto's: (c) Allard Bijlsma.


De geschiedenis begint op 8 mei 1950, toen de vereniging Christelijke Kweekschool op de Veluwe werd opgericht. Het doel was een lerarenopleiding te beginnen voor het christelijk lager onderwijs. In 1953 ging de vereniging samen met een vergelijkbare organisatie uit Harderwijk. Op 1 september 1954 begonnen in Ede de lessen voor 65 studenten. De school leidde onderwijzers en onderwijzeressen op voor het lager onderwijs.

In 1969 kreeg de kweekschool de naam Felua, een verwijzing naar de Veluwe. In hetzelfde jaar werd een nieuw schoolgebouw in gebruik genomen aan de Prins Bernhardlaan. Het gebouw bood ruimte aan leslokalen, vaklokalen en andere voorzieningen voor de lerarenopleiding. Door de groei van het aantal studenten ontwikkelde Felua zich tot een belangrijke pedagogische academie.

Een tweede belangrijke voorloper van de CHE was de Gereformeerde Sociale Academie, die in 1974 in Ede werd opgericht. De opleiding begon in het voormalige gebouw van de rooms-katholieke St. Antoniusschool aan de Padberglaan. Ook werden houten noodlokalen gebruikt. In 1976 kreeg de academie de naam De Vijverberg. Aanvankelijk werden vooral studenten opgeleid voor maatschappelijk werk en andere sociale beroepen. In 1978 kwam de opleiding inrichtingswerk erbij en in 1982–1983 werd begonnen met hoger beroepsonderwijs in de verpleegkunde.

Eind jaren tachtig stimuleerde de Nederlandse overheid de vorming van grotere hogescholen. Ook Felua en De Vijverberg gingen hierover met elkaar in gesprek. Hoewel beide instellingen verschillende opleidingen verzorgden, hadden zij een overeenkomstige christelijke identiteit. In 1994 fuseerden Felua en De Vijverberg tot de Christelijke Hogeschool De Vijverberg-Felua. Op 1 januari 1997 werd de naam Christelijke Hogeschool Ede ingevoerd.

In de jaren daarna ontwikkelde de CHE zich tot een brede hogeschool. In 2004 werd de Evangelische Theologische Hogeschool uit Veenendaal opgenomen. Ook werden opleidingen op het gebied van communicatie, bedrijfskunde, personeelsmanagement en theologie ontwikkeld. In 2016 werden de opleidingen Sociaal Pedagogische Hulpverlening en Maatschappelijk Werk & Dienstverlening samengevoegd tot Social Work. In 2018 begon de voltijdopleiding HBO-ICT. Daarnaast groeide het aanbod aan deeltijdopleidingen, Associate degrees en opleidingen voor werkenden. Sinds 2015 verzorgt de CHE ook opleidingen in Dordrecht, die sinds 2021 onderdeel zijn van Dordrecht Academy.